Povolání II Starodávná řemesla

Neohodnoceno
7 300 Kč
Dostupnost: Skladem (>5 ks)
Kód: 114
Povolání II Starodávná řemesla
Neohodnoceno

Detailní popis produktu

Vážení pedagogové, máte v rukou novou učební pomůcku, která navazuje a doplňuje již vydanou učební pomůcku s názvem POVOLÁNÍ.

 

V této sérii jsme se zaměřili na řemesla dávno zapomenutá, zaniklá, nebo zmodernizovaná do jiné podoby. Děti budou mít možnost se pod Vaším vedením seznámit s běžným životem lidí na středověkém hradě – a to ve dne i v noci, kde uvidí například panoše, lazebníka, tkalce či kata, pochopí rozdíl mezi zbrojířem a kovářem, který zastával díky své síle a nástrojům velmi často i funkci zubaře. Pro potěšení dětí je na hradě samozřejmě i neodmyslitelná obyvatelka – hradní strašidlo v podobě Bílé paní.

 

V městečku cca začátkem 18. století se koná tradiční týdenní trh. Jsou zde lidé, jejichž obživa se odvíjela od toho, co dokázali vyrobit a prodat. A kdo neuměl nic vyrábět, živil se např službami – jako třeba bradýř, nebo kominík.

Poslední v této čtveřici je vesnice v tomtéž časovém horizontu.

Tady děti mohou vidět běžný život prostých lidí a jejich velmi často těžký úděl. Těžkou dřinu tehdejšího cestáře, smutný život tuláka, automatické zapojení malých dětí do pracovních povinností  - to vše máte možnost dětem za pomoci těchto obrazů přiblížit, vést je - mimo jiné - k úctě k lidské práci a jejím výsledkům.

 

Tato série obsahuje čtyři velké obrazy. HRAD VE DNE, HRAD V NOCI, MĚSTEČKO – TRH, VESNICE. Obrazy jsou opět vytvořeny k umístění na mg. tabuli. K nim patří výsekové postavy na vkládání do obrazů, znázorňující řemesla a profese tehdejší doby.

Dále jsou součástí pomůcky obrázky rozměru A4, opět na magnety, kde je každá jednotlivá profese zobrazena detailně, pro manipulaci dětí i pro řízené činnosti např v kruhu, nebo u stolečků.           Ke každému řemeslu nebo profesi na obrázku A5 patří ještě obrázky tří základních atributů, které dětem napovídají, jaké nářadí, oděv či výrobek k dané postavě patří. Děti tak mohou přiřazovat, zdůvodňovat, logicky třídit, pojmenovávat atp.

Mnoho řemesel zde pochopitelně chybí. Není možné obsáhnout vše a např. takový ras – neboli pohodný, ač byl nedílnou součástí běžného života,  by ani nebyl svou činností vhodný pro předškolní věk. Krysař se změnil na dnešního deratizátora, ptáčník v ornitologa a ochránce přírody. Ale podání jednotlivých profesí už bude na Vás.

Doplňkové parametry

Kategorie: Učební pomůcky pro ZŠ
Podle tématu: Prvouka, Ostatní